Bezpieczeństwo nad wodą

Nad wodą, zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, dochodzi do wielu wypadków. Ratownicy apelują o rozwagę i ostrożność, lecz na terenie powiatu grajewskiego oraz powiatów ościennych wciąż ma miejsce bardzo wiele utonięć. Wiele osób wyjedzie odpoczywać nad wodę. Pamiętajmy aby ten okres spędzić bezpiecznie i szczęśliwie wrócić do domu.

Planując wypoczynek nad wodą, zapoznaj się z poniższymi radami i wskazówkami, które pozwolą Ci uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny.

W powiecie grajewskim znajdziemy pięć kąpielisk, gdzie latem nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają profesjonalni ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wszystkie kąpieliska znajdują się nad jeziorem Rajgrodzkim.

O czym należy pamiętać:

1.Pływać tylko w miejscach wyznaczonych i strzeżonych przez ratowników

2.Unikać wchodzenia do wody oznakowanej zakazami kąpieli.

3.Nie wolno odpływać daleko od brzegu.

4.Unikać kąpieli w wodzie nieznanej.

5.Pływać powinny tylko osoby o dobrym stanie zdrowia.

6.Nie wolno wchodzić do wody osobom: zażywającym leki psychotropowe, antybiotyki oraz po spożyciu alkoholu.

7.Unikać wchodzenia do wody po zapadnięciu zmroku lub podczas ograniczonej widoczności.

8.Umiejętne i właściwie korzystać ze sprzętu pływającego. Osoby nie umiejące pływać oraz dzieci powinny bezwzględnie używać kapoków.

 

Zwracajmy uwagę na oznaczenia, które mogą nam wiele powiedzieć o warunkach panujących na plaży. Biała flaga oznacza kąpielisko strzeżone, gdzie pływanie jest dozwolone. Czerwona flaga to znak, że warunki nie pozwalają na bezpieczne wejście do wody.

Niezależnie czy zażywamy kąpieli na plaży strzeżonej czy „dzikiej”, reakcje organizmu mogą nas niemiło zaskoczyć. Dlatego pamiętajmy, że w wodzie należy zanurzać się stopniowo. Różnica temperatur wody i rozgrzanego słońcem ciała może bowiem doprowadzić do szoku termicznego, który potrafi nawet zatrzymać akcję serca. Nie skaczmy do wody, której głębokości i ukształtowania dna nie jesteśmy absolutnie pewni. W żadnym razie i w żadnej wodzie nie kąpmy się po spożyciu alkoholu, bo ten sprzyja przecenianiu własnych sił i obniża koncentrację.

Gdy zauważysz, że ktoś potrzebuje pomocy bezwzględnie powiadom o tym ratownika. Zadzwoń po pomoc:

601 100 100 - numer ratunkowy nad wodą

112 – uniwersalny numer alarmowy

 

 Kąpieliska nad jeziorem Rajgrodzkim:

  1. Plaża „Góra Zamkowa” Rajgród ul. Szkolna
  2. Ośrodek wypoczynkowy „Łabędź” Rajgród ul.Leśna 3
  3. Centrum Szkoleniowo Rekreacyjne „Knieja” Rajgród ul.Leśna 21
  4. WOPR Tama k/Rajgrodu
  5. Ośrodek wypoczynkowy „Łoś” Rajgród, ul. Okopowa 1

Dodana: 6 lipiec 2017 12:40

Zmodyfikowana: 6 lipiec 2017 12:40