Święto Dziękczynienia za Plony

W dniu 16 września 2018r. w Grajewie odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z dożynkami parafialnymi. Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski – Zygmunt Kruszyński, Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter i Ks. Tomasz Chludziński - Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Pawła II, Papieża w Grajewie.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Biskupa Stanisława Stefanka.

Starostami dożynek byli Pani Małgorzata Demby z Boczek –Świdrowo i Pan Tadeusz Skrodzki z miejscowości Cyprki. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: Poseł na sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Prezes KRUS Adam Sekściński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, przedstawiciele administracji samorządowej, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu.  Siedem delegacji  przybyło  z  pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Ks. Zbigniewa Pruszyńskiego najwyżej oceniła wieniec wykonany  przez mieszkańców Popowa w kategorii wieniec tradycyjny a w kategorii wieńce współczesne - wieniec wykonany  przez mieszkańców Ciemnoszyj. Wszyscy wykonawcy  wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.

Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Katarzyna  i Jan Olszewscy – Miecze gm.Rajgród, Regina i Jan Zawadzcy – Ciemnoszyje gm.Grajewo, Magdalena  i Mariusz Karwowscy – Kozłówka gm.Rajgród, Agnieszka i Robert Karwowscy- Mikuty gm.Radziłów, Marlena i Daniel Zyskowscy- Rakowo gm.Szczuczyn  oraz Irena i Waldemar Milewscy- Szymany gm.Wąsosz.

Starosta Grajewski uhonorował  upominkami i dyplomami wyróżniających się rolników 
z terenu powiatu grajewskiego: W br. są to: Justyna i Mariusz  Rogowscy – Boczki  Świdrowo, Wiesława i Robert  Szabrańscy – Łojki, Ewa i Waldemar  Łoszewscy – Boczki Świdrowo, Danuta i Wojciech  Babik – Konopki Kol., Magdalena i Piotr  Gryczan – Rydzewo, Wiesława
i Andrzej  Łazowscy – Skrodzkie, Edyta i Sławomir  Kiełczewscy -Brzeźnio, Dorota i Wiesław  Markowscy – Czarnówek,  Marta i Waldemar  Laskowscy – Kramarzewo, Elwira
i Stanisław Łempiccy – Kieljany, Karolina i Piotr  Niebrzydowscy – Niebrzydy,  Jolanta
i Andrzej  Łempiccy – Niebrzydy oraz hodowcy koni Wojciech Święćkowski  i Stanisław Wójcicki.

Sześciu rolników zostało odznaczonych medalami za Zasługi dla Rolnictwa.

W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem  oraz  prezentujące   twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo,  Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo i  KRUS O/Grajewo.

Głównymi sponsorami dożynek były:  Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, ZPK P. RUPIŃSCY w Szumowie Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU „Jędruś”
w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie, PKO Bank Polski S.A.,  Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Bank Spółdzielczy w Jedwabnem Grupa Agrocentrum PHU „TRILUX” - Zajazd „STARA KUŻNIA” PHU „UNIROL”, PRDM „UNIDROG”, PPH „TOREL” PIEKARNIE (p. Czesław Skrodzki Konopki,  p. Andrzej i Robert Nerkowscy  Rajgród), PROST-KEY PACKAGING Sp. J. w Prostkach.

Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
Parafia pw. Św. Jana Pawła II, Papieża  w Grajewie, Urząd Gminy w Grajewie, Zakład Komunalny w Wierzbowie,   Szkoła Podstawowa w Danówku, Zespół Szkół w Niećkowie, Zespół Szkół w Wojewodzinie, Komenda Powiatowa PSP w Grajewie, Komenda Powiatowa Policji w Grajewie, OSP w Białaszewie, KRUS O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego
w Grajewie, Zespół Szkół  nr 1 w Grajewie, ARiMR O/Grajewo,  Hurtownia MESP
w Grajewie,   Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Ogólnego w Grajewie.

W części artystycznej wystąpili  i zachwycili publiczność Marysia Czapska-uczennica Szkoły Podstawowej w Danówku, Mateusz Ladziński  - uczeń Publicznego Gimnazjum w Danówku  oraz Zespół „Szczuczyniacy” działający przy MDK w Szczuczynie i Zespół Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli się poczęstować wyrobami Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol”  oraz  pyszną  grochówką.

Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki  bowiem są  ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

 

 

 

Dodana: 17 wrzesień 2018 14:26

Zmodyfikowana: 17 wrzesień 2018 14:26