Narodowe Czytanie 2019

W dniu 5 września 2019 r. w sali widowiskowej Grajewskiego Centrum Kultury odbyło się Narodowe Czytanie.

Tegoroczną – VIII edycję Narodowego Czytania w Grajewie poprowadził Jacek Kawalec – polski aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, wokalista, prezenter telewizyjny.

Zaproszeni przedstawiciele władz samorządowych, służb i instytucji z terenu powiatu grajewskiego przeczytali Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie:

  1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
  2. Dym – Maria Konopnicka
  3. Katarynka – Bolesław Prus
  4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
  6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
  8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Starosta Grajewski Waldemar Remfeld przeczytał Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz.

Narodowe Czytanie organizowane jest przez Prezydenta RP od 2012 roku, zainicjowane zostało  wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.
W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego. W całej Polsce i za granicą dramat ten przeczytano w ponad 2000 miejsc.

Dodana: 5 wrzesień 2019 14:50

Zmodyfikowana: 5 wrzesień 2019 14:50