80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Dokładnie 80 lat temu Polska stanęła do nierównej walki z niemiecką agresją. 1 września 1939 r. o świcie Niemcy atakują Polskę od zachodu, północy i południa.

Krótko później, o godz. 6.45 pierwsze bomby spadają na Warszawę. Zaczyna się II wojna światowa - najkrwawsza wojna nowoczesnego świata. Niemcy dysponują ok. 1,8 mln żołnierzy, 10 tys. dział, 3,2 tys. czołgów, 2 tys. samolotów. Polska może przeciwstawić ok. miliona żołnierzy, 4,5 tys. dział, 700 czołgów i tankietek, 400 samolotów. 17 września do Niemiec przyłącza się Związek Sowiecki. Pomimo takiej przewagi wroga, przez następne tygodnie Polacy stawiają opór najeźdźcy i walczą w tej kampanii dalej– aż do 6 października. Po klęsce wojny obronnej w Polsce nadszedł czas odbudowy armii na uchodźstwie i tworzenia struktur konspiracyjnych w kraju.

Z okazji 80. Rocznicy wybuchu II wojny światowej w dniu 1 września 2019 roku władze powiatu oddały hołd bohaterom września 1939 roku. Starosta Grajewski – Waldemar Remfeld oraz Przewodniczący Rady Powiatu – Grzegorz Gardocki uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych w Prostkach, gdzie w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy odbyła się Msza Święta, następnie złożono kwiaty w Boguszach, w miejscu, gdzie spoczywa 12,5 tys. jeńców wojennych zamordowanych i zmarłych w niemieckich obozach jenieckich oraz przy pomniku upamiętniającym miejsce w którym znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny.

W tym samym czasie w Grajewie pod Pomnikiem Niepodległości odbyły się uroczystości upamiętniającej 80. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej w Grajewie, w których udział wzięli przedstawiciele Zarządu Powiatu Grajewskiego, na czele z Wicestarostą – Tomaszem Cebelińskim. Dokładnie o godzinie 12:00 rozległ się dźwięk syren alarmowych, który rozpoczął uroczystości na placu przed Urzędem Miasta. Zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, szkół oraz innych instytucji odśpiewali hymn po czym złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Dodana: 2 wrzesień 2019 14:34

Zmodyfikowana: 4 wrzesień 2019 08:45