o Powiecie

Powiat grajewski położony jest w północno-zachodniej części województwa podlaskiego na terenie ,,Zielonych Płuc Polski” i  zajmuje powierzchnię 967,24 km2, którą zamieszkuje około 50 tys. osób. W jego skład wchodzą: miasto Grajewo, miasto i gmina Rajgród, miasto i gmina Szczuczyn oraz gminy: Grajewo, Radziłów i Wąsosz.

Głównym ośrodkiem przemysłowym powiatu jest miasto Grajewo, gdzie zlokalizowany jest przemysł drzewny. W Grajewie swoją siedzibę ma też jedna z największych w kraju spółdzielni mleczarskich. Na pozostałym obszarze powiatu dominuje rolnictwo, handel, usługi oraz agroturystyka.

Przez powiat grajewski wiodą dwa ważne szlaki komunikacyjne: droga krajowa Nr 65 z  Białegostoku do Ełku i droga krajowa Nr 61 z Warszawy do Suwałk, które krzyżują się w Grajewie oraz linia kolejowa z Białegostoku do Olsztyna. 

Burzliwa i bogata historia pozostawiła na obszarze powiatu grajewskiego barwną mozaikę kulturową i obyczajową. Współobecne kultury i narodowości pozostawiły trwałe ślady w architekturze miast, bogactwie obiektów sakralnych i świeckich. Najcenniejszym zabytkiem architektonicznym jest zespół poklasztorny w stylu barokowym w miejscowości Szczuczyn. Klasztor ufundowany przez Jana  III Sobieskiego, jako wotum dziękczynne na pamiątkę zwycięstwa pod Wiedniem, wybudował Antoni Szczuka na przełomie XVII i      XVIII w. dla sprowadzonych przez niego Ojców Pijarów.

Ponadto, we wsi Niedźwiadna, położonej w gminie Szczuczyn, znajduje się późnogotycki kościół p.w. św. Stanisława B. M. wzniesiony około połowy XVI w., który jest najstarszym zabytkiem w powiecie i jako jedyny w województwie zachował się do dziś w pierwotnym stanie.

Według legendy w podziemiach kościoła pokarmelickiego p.w. Narodzenia NMP w Wąsoszu znajduje się grobowiec Rzędziana, rycerza z ,,Potopu” H. Sienkiewicza. W Wąsoszu mieściła się także Karczma ,,Pokrzyk”, gdzie bił się Butrym z Kmicicem. 

Rzeka Ełk, prawy dopływ Biebrzy, dzieli powiat grajewski na dwie części. Na południe od rzeki znajduje się większa część powiatu zajmująca północno-wschodnią część Wysoczyzny Kolneńskiej i część Kotliny Biebrzańskiej. Teren rozciągający się  na północ stanowi południową część Pojezierza Ełckiego. Część północna jest bardziej urozmaicona: występują tu łąki, torfowiska, bagna dolnego biegu Jegrzni i Ełku, dorodny las, malownicze i czyste jeziora: Rajgrodzkie, Dreństwo, Toczyłowskie oraz Mierucie. Jezioro Rajgrodzkie włączone jest do szlaku wodnego przebiegającego z Olecka do Augustowa. Bogata roślinność przybrzeżna, a zwłaszcza dorodne lasy sosnowe nad zbiornikiem głównym wytwarzają specyficzny mikroklimat. Czysta woda gwarantuje występowanie wielu gatunków ryb i ptactwa wodnego.

Część powiatu grajewskiego położona jest również w obrębie Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz jego otuliny. Unikalne, w skali europejskiej, obszary bagienno –torfowe są naturalną ostoją łosia. Bogaty jest również świat ptaków cechujący się występowaniem wielu osobliwych ich gatunków w skali kraju i Europy.

Cennym obiektem przyrodniczym powiatu grajewskiego jest jezioro Brajmura (Grajwy), położone w granicach administracyjnych miasta Grajewo. Otacza je rozległa strefa szuwaru trzcinowego. Jest jednym z dwóch miejsc (obok jeziora Tajno) w środkowym basenie Biebrzy, gdzie mają swoje perzowiska ptaki kaczkowate.

Malownicze położenie jezior  w bliskości sosnowych lasów sprawia, że powiat grajewski jest wspaniałym miejscem wypoczynku w ciszy i spokoju.

 

Dodana: 15 grudzień 2009 00:00

Zmodyfikowana: 30 listopad 2017 09:53